همانطور که میدانید یکی از اصلی ترین عملیات کامپیوتر در هنگام روشن شدن عملیات POST یا Power On Self Test میباشد. که تمامی نرم افزارها و قطعات سخت افزاری لازم برای بوت سیستم را تست کرده و آماده به کار میکند و در واقع کامپیوتر شما بعد از فشردن کلید Pwoer توسط شما، در ابتدا تمامی فرمانها را از بایوس کامپیوتر دریافت می کند. از اینرو بایوس وظیفه دارد که مشکلات سخت افزاری را به شما گوشزد کند.
همه بایوس ها در هنگام درست بوت شدن سیستم یک بوق کوتاه در شروع کارد میزنند که این بوق به معنی درست و کامل کار کردن تمامی نرمافزارها و سخت افزارهای اصلی سیستم است، اما گاهی نیز اتفاق می افتد که یک یا چندی از برنامه ها یا قطعات معیوب شده یا به عللی از انجام وظیفه باز می مانند، اینجاست که بایوس با تنها راه ارتباطی مستقیم با کاربر ( بوق ) شما را آگاه می سازد.
اما تا وقتی که از مفهوم بوقهای بایوس اطلاع نداشته باشید تشخیص اینکه کدام یک از قطعات وظیفه خود را به خوبی انجام نمیدهد، تقریبا غیر ممکن است. ورفع اشکال را با سختی و مشقت بسیار همراه میکند.
بایوس آوارد عمدتا به پیامهای خطا برای آگاه کردن کاربران از وجود مسئله اتکا دارد، اما چند کد بوقی مشهور وجود دارد که این تراشه بایوس تولید می کند:
تعداد بوق ها در عملیات Post
مفهوم بوق نا محدود (تکرار شوند) : خطای حافظه سیستم
یک بوق بلند پس از دو بوق کوتاه : خطای کارت گرافیک
یک بوق باند پس از سه بوق کوتاه : خطای گرافیک یا حفظه گرافیک
بوق های با ارتفاع بالای نا محدود (تکرار شونده) : خطای داغ شدن پردازنده
بوق های با ارتفاع بالا ،با ارتفاع پایین ( تکرار شونده) : خطای پرازنده
  
نویسنده : هادی مقدم دوست ; ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ٢٥ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها :

 

 

  
نویسنده : هادی مقدم دوست ; ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها :

برای چلچراغ وسط مردادماه به بهانه تولد آلفرد هیچکاک

چاق بودن هیچکاک را ندیده نگیرید

هادی مقدم دوست

فیلمسازان خیلی خوب را تقریبا می توان به دو دسته تقسیم کرد آنهایی که چابک و لاغرند و آنها که چاقند و کم تحرک ... در یک نگاه می شود فهمید که  هیچکاک جزو دسته دوم است و این مرد هیچگاه موفق نشد فیلمسازی بشود که ما درخشش و نبوغ و پشتکار و همت و خلاقیت و کارکشته کی و همتش را در هیبت مردی با وزن کم ببینیم ... اشاره به موضوع چاقی امیدوارم باعث رنجش عشاق سینه چاک هیچکاک نشود. رنجش آنهایی که فکر می کنند اشاره به چاقی در واقع نوعی اظهار ذهنی تمسخر آمیز را پشت سر خود دارد. نه ! این یک حسرت واقعی است. موضوع چاقی هیچکاک حتی مسئله خود او هم بود. مثالی تکراری است راجع به چاقی او در فیلم قایق نجات که روزنامه ای بهانه حضور کوتاه او شده بود. روزنامه ای که در آن عکس هیچکاک لاغر شده در روزنامه درج شده بود. واقعیت این است که وزن و سن و سال روی نوع فیلمسازی افراد اثر می گذارد و چه کسی است که بگوید اثر نمی گذارد. هیچکاکی که پشت این فیلم های حالا هست هیچکاک سنگین وزن کت شلوار پوش و کراوات زده ای است که روی صندلی فیلم می سازد و سخت از استودیو و دکور خارج می شود و من نمی توانم به این فکر نکنم که ساختار در آثار هیچکاک متاثر از وزن او نیست و نمی توانم باور کنم ساختار آثار او می تواند برای فیلمسازی که شصت و پنج کیلو وزن دارد حجت محسوب شود ... هیچکاک به هر حال کارگردانی نبود که علیرغم چاقی ( مثلا مانند پیتر جکسون قبل از رژیم گرفتن ) بنشیند و ریز ریز به این فکر کند که چه طور فیلمی چابک و اکتیو مانند ارباب حلقه ها بسازد . دوران فیلمسازی او هم دورانی نبود که تکنسین های رنگارنگ همه کارها را بکنند ... برای همین باید در مورد فکر کردن هیچکاک و در مورد نوع فیلم ساختن هیچکاک همیشه این موضوع را مد نظر داشت. این را بدانجهت در خاطر همیشه سپرده ام که می دیدم هنرمندان جوان و سبک وزن در ساختار و حتی در فکر کردن دقیقا همانند او عمل می کردند در حالیکه خود شخص هیچکاک به هر حال متاثر از حدود و شرایط زیستی خود عمل می کرده و این عامل مهم در یکه یودن این شخصیت نقش مهمی داشته . همه فیلمسازان خوب همینطورند ... لاغرها و ریز نقش هایی مانند اسکورسیزی فیلم های خود را می سازند و درشت و گنده هایی مانند کوپولا فیلم های خود را ... هیچکاک هم فیلم های خودش را می ساخته ... حواسش به وزن و چاقی اش بوده و سعی نمی کرده شبیه  کارگردانان پیشین و یا هم عصر خود عمل کند. وقتی هیچکاک خودش خوب حواسش به چاقی اش بوده ما آموزندگان سینما چرا باید چاقی او را فراموش کنیم ؟  

  
نویسنده : هادی مقدم دوست ; ساعت ٢:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱٩ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها :